fbpx

Myszy & Ludzie

 

myszyiludzie

Myszy & Ludzie – Poetycki folk z Trójmiasta. Przed z górą ćwierćwieczem zaczynali od piosenki turystycznej, obecnie są już daleko od rajdowej klasyki. I muzycznie, i wykonawczo, i tekstowo. Zespół rozbija ramy stereotypów, równie chętnie poruszając się w rejonach akustycznego rocka, jak w brzmieniach piosenki literackiej. Sami najchętniej określają swój gatunek mianem poetyckiego folku.

Jako Na Bani grali od 1992 roku. Z czasem zaczęli rozszerzać muzyczne i tekstowe emploi, by zyskać własny, osobny, międzygatunkowy charakter. Starają się nie zamykać w ramach jednego rodzaju muzyki czy jednej tematyki tekstów. Odrywają się od typowej dla gatunku, z którego artystycznie wyrośli, nadmiernej prostoty muzyki, aranżacji i tekstu. Ich kompozycje uciekają od łatwych akordów, a słowa od banalnych rymów.

Od 1999 roku zespół koncertował na terenie całego kraju, zdobywając licznych fanów. Pod nazwą Na Bani wydał trzy płyty – koncertową „Nad poziomem morza” oraz studyjne „Świat bez tła” i „20 lat z górą”.

Podczas pracy nad kolejnymi – autorską oraz opartą na twórczości czeskiego barda Jaromíra Nohavicy – drogi życiowe członków zespołu rozeszły się w stopniu niemal uniemożliwiającym występy sceniczne. Nagrania w studiu były i nadal są kontynuowane. Jednak by wrócić przed publiczność, grupa potrzebowała „nowej krwi”. Zespół – zmieniwszy nazwę na Myszy & Ludzie – powrócił na scenę; z nowym brzmieniem, nową energią, nowymi utworami, ale też nie odżegnując się od wcześniejszej twórczości. W tej chwili promuje swoją czwartą – i pierwszą wydaną jako Myszy & Ludzie – płytę „NOHAVICA Z POLSKA”. W nieodległych planach ma kolejne dwa krążki i powiększenie składu o instrumenty perkusyjne.

Nie zamykają się w ramach jednego tylko gatunku, nie spełniają standardowych oczekiwań, nie przyzwyczajają publiczności do stałego wizerunku. Uciekają z szuflady. Kiedyś Na Bani – dziś Myszy & Ludzie.

Aktualny skład zespołu:

Maria Michalska (śpiew, teksty, kompozycje), Paulina Porszke (instrumenty klawiszowe), Anna Grzywaczewska (skrzypce), Cezary Rogalski (gitara, śpiew, kompozycje), Szymon Neubauer (bas) oraz Tomasz Borkowski (teksty).

Myszy i ludzie

Napisz do Nas!
%d bloggers like this: